انواع ارتینگ

انواع سیستم ارتینگ

اهمیت ارتینگ آنقدر زیاد است که تلاش شده مدل های مختلفی از این سیستم طراحی شود. فرقی ندارد که ساختمان چه شرایطی دارد؛ در هر صورت امکان استفاده از یکی از انواع ارتینگ وجود دارد. البته انتخاب از بین انواع ارتینگ باید توسط کارشناسی خبره و با تجربه انجام شود. در این صورت خیال شما از بروز مشکلات آتی راحت خواهد بود.

در این مطلب تلاش شده تا به برخی از پارامترها برای انتخاب از بین انواع سیستم ارتینگ اشاره شود. همچنین به صورت مختصر به معرفی هر کدام از سیستم های ارتینگ پرداخته ایم تا به صورت کلی با آن ها آشنا شوید. اگر قصد اجرای سیستم ارتینگ را دارید و هنوز به تصمیم نهایی برای انتخاب از بین انواع آن نرسیده اید، پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

آشنایی مختصر با انواع سیستم ارتینگ

به طور کلی 4 روش برای اجرای سیستم های ارتینگ وجود دارد. هرچند به نظر می رسد برخی روش های متفرقه را نیز بتوان به عنوان روش های دیگری از اجرای سیستم ارتینگ دانست. با این حال پرطرفدارترین و پرکاربردترین انواع ارتینگ، همین 4 روش است. ناگفته نماند که این 4 روش در واقع 2 روش هستند که 2 روش دیگر به دلیل کاربرد زیاد، به صورت روش هایی مجزا مورد بررسی قرار می گیرند. در واقع دو روش دوم، زیر مجموعه ای از روش های دیگر هستند.

در این مطلب تلاش شده تا به این روش ها به صورت مختصر اشاره شود. اگر قصد راه اندازی سیستم ارتینگ برای ساختمان خود را داشته باشید یا تکنسین این کار باشید، در هر صورت آشنایی با این روش ها می تواند به انتخاب صحیح و در نتیجه ایمنی بیشتر ساختمان کمک کند.

1. روش زمین عمقی

یکی از قدیمی ترین روش های اجرای سیستم ارتینگ، روش زمین عمقی است. در این روش هیچ محدودیتی برای حفر زمین وجود ندارد. در نتیجه یک چاه حفر می شود که به آن چاه ارت گفته می شود. این روش بیشتر در زمین هایی مورد استفاده قرار می گیرد که حفر چاه کار سختی نباشد.

2. روش زمین سطحی

در بسیاری از موارد به ویژه زمانی که امکان حفر چاه در اطراف محل استقرار سیستم ارتینگ نباشد یا ارتفاع منطقه از سطح دریا پایین تر باشد، از روش زمین سطحی استفاده می شود. در این روش، سیستم ارت به جای قرار گیری در چاه، در سطح زمین یا نهایتا در عمق 80 سانتی متری قرار می گیرد. روش زمین سطحی یکی از انواع ارتینگ است و نسبت به دیگر روش ها محبوب تر است.

3. روش ROD کوبی

روش ROD کوبی در واقع یکی از روش های اجرای انواع ارتینگ است که زیر مجموعه روش زمین سطحی قرار می گیرد. با این حال به دلیل کاربرد زیاد آن به صورت مجزا نیز نام برده می شود. در روش ROD کوبی از یک میله برای انتقال جریان به زمین استفاده می شود و خبری از چاه ارت نیست.

روش ROD کوبی در واقع تلفیقی از زوش سطحی و روش عمقی است. در این روش به جای صفحات مسی از میله فولادی استفاده می شود که روکش مسی دارد. این میله در عمق 80 سانتی متری زمین جایگذاری می شود تا بتواند وظیفه خود را انجام دهد.

4. اجرای ارت در ارتفاعات

روش چهارم که از انواع ارتینگ محسوب می شود، اجرای ارت در ارتفاعات است. در ارتفاعات باید به پارامترهای مختلفی از جمله جنس زمین توجه شود. اینکه ارتفاعی که قرار است سیستم ارت در آن نصب شود چه ویژگی هایی دارد، بسیار مهم است. به طور کلی ارتفاعات در ایران به سه دسته خاکی، سنگلاخی و صخره ای تقسیم می شود. اجرای ارت در هر کدام از این زمین ها متفاوت است که باید به صورت مجزا مورد بررسی قرار گیرد.

چه پارامترهایی بر روی انتخاب از بین انواع سیستم ارتینگ اثر دارد؟

هرچند انتخاب استفاده از یکی از روش های ارتینگ یکی از موضوعاتی است که باید توسط کارشناسان این امر انجام شود؛ اما به نظر می رسد با کمی بررسی می توانید از بین انواع سیستم های ارتینگ یکی را انتخاب کرده و اجرا نمایید.

نظر نهایی در مورد اینکه از کدام نوع ارتینگ استفاده شود را باید افراد حرفه ای و با تجربه و البته با بررسی برخی موارد بیان کنند. با این حال شما هم می توانید با بررسی ابتدایی موارد زیر، نوع ارتینگ مد نظر را حدس زده و هزینه اجرای سیستم ارتینگ را تخمین بزنید.

جنس زمین

اولین و مهمترین پارامتری که در انتخاب روش اجرای ارت اثرگذار است، جنس زمین است. فرقی نمی کند که قرار است سیستم ارت در مکان های مرتفع اجرا شود یا در مکان های کم ارتفاع، در هر صورت باید جنس زمین برای انتخاب یکی از انواع ارتینگ مورد بررسی قرار گیرد.

در تعیین جنس زمین باید بیشتر به این نکته توجه کنید که آیا امکان حفر چاه وجود دارد یا خیر. اگر این امکان وجود نداشته باشد، باید یکی از روش های زمین سطحی را مورد استفاده قرار دهید که روش ROD کوبی یکی از آن ها است.

ارتفاع از سطح دریا

یکی از مواردی که کمتر مورد توجه قرار می گیرد، ارتفاع محل نصب سیستم ارتینگ از سطح دریاست. در صورتی که ارتفاع از سطح دریا کم باشد یا پایین تر از سطح دریا باشد، نمی تواند از روش عمقی استفاده کرد. در این شرایط حتی از برخی روش های ارتینگ زمین سطحی نیز نمی توان استفاده کرد. بهتر است حتما در چنین مکان هایی از تجربه و دانش افراد متخصص استفاده شود.

فاصله دکل و سایت

تعیین فاصله دکل و سایت باید به گونه ای باشد که بتوان از روش انتخاب شده استفاده کرد. اگر فاصله بین دکل و سایت زیاد باشد، چاره ای جز استفاده از روش زمین سطحی وجود ندارد. اگر فاصله بین دکل و سایت کم باشد، هم از روش عمقی و هم از روش های مختلف زمین سطحی می توان استفاده کرد.

بهترین روش اجرای ارتینگ کدام است؟

با توجه به توضیحات ارائه شده، مشخص است که بهترین روش اجرای ارتینگ، روش زمین سطحی است. با این حال در بسیاری از مواقع هزینه اجرای سیستم ارتینگ به روش عمقی به مراتب کمتر بوده و به همین علت از این روش استفاده می شود.

بهتر است قبل از هر چیز، بررسی های لازم را انجام داده و بودجه خود را مشخص کنید، سپس برای انتخاب از بین انواع سیستم ارتینگ اقدام نمایید.